top of page
DJI_0150.jpg

להשאיר חותם בהרצליה

צילום באדיבות דוברות עיריית הרצליה

הקדמה

הרצליה מפיחה השראה בתושביה, ממש כמו באותם מתיישבים חלוצים ראשונים

האוטוגרפרס הוא מיזם אומנות תיעודי בינלאומי המפגיש בין אומנים לבין עדים למאורעות היסטוריים. התערוכה הנודדת משקפת את ההיסטוריה דרך עיניהם של האנשים שחוו אותה באמצעות אומנים מוכשרים שמתעדים אותם. בכך היא מחברת בין הדורות, הקהילות והתרבויות השונות בעיר.

 

התרגשנו להגיע בפעם הראשונה להרצליה ולגלות דרך ותיקיה את אוצרותיה ההיסטוריים, שהן בבחינת נכס לאומי.  הגילוי כי הרצליה הייתה מועמדת להיות בירת המדינה, כפי ששיתף איתנו מוט'קה נאור, משורר וסופר שהפך להיסטוריון של הרצליה, ומתועד במיזם זה, מעיד על חשיבותה בהיסטוריה של התפתחות המדינה. עד היום הרצליה מפיחה השראה בתושביה, ממש כפי באותם מתיישבים חלוצים ראשונים. שירים כמו "מקהלה עליזה" של המשוררת לאה נאור אשר נכתב על עץ ברוש בהרצליה, 

 

במסע התיעודי שלנו הכרנו את סיפורה של הרצליה, המושבה, דרך אלו שגדלו בה כמו מאיר קלמנוביץ' שזוכר שעוד היו בה רק 4 מכוניות, לצד זיכרונות משירות ב'ההגנה' ומבצעי 'חומה ומגדל' בה לקחה חלק חסייה ניימרק כנערה, וזיכרונות מתקופת מלחמת העולם השנייה כפי שנצרבו בלובה טראובלר. "תמיד האמנתי שאם כל מה שעברתי, זכיתי להגיע לארץ, לגדל פה ילדים נפלאים, לזכות לראות את נכדיי וניניי, לאהוב ולהיות נאהבת, ולראות את כל הטוב הזה, הרי שדבר לא היה לחינם. צוואתי לדורות הבאים היא שלא יעזבו את ארץ ישראל, שימשיכו לטפח אותה ולצמוח בה, כי אין לנו ארץ אחרת". מילותיי של לובה, משקפים את הלך חייהם של פסיפס המתועדים שתועדו במיזם זה. אנשים שכל הוויתם היא נתינה לקהילה, אנשי ספורט, חינוך ורוח, אשר עיצבו את דור העתיד.  כל המתועדים הותירו חותם בלבבות רבים, וכולם מעידים על כך שזהותם קשורה בהרצליה ולמען עתידה תמיד פעלו.

 

תוצרי המסע שלנו בשבילי הזיכרונות, מעניקים מקום וכבוד לעבר ולמורשת, אך גם רוח רעננה עם מבט קדימה דרך עיני היוצרים. המסע הזה היה מרגש לכולנו, אך אין בליבי ספק, שזוהי רק תחילתו והקשרים שנרקמו ימשיכו להעמיק את שורשיהם.

1.png
אודות
שותפים

תודה לשותפים שלנו:

לוגו הרצליה האגף לשירותיים חברתיים.png
îàéà äéÖÄä ÿùÆ Öùàô.png
Tarbutiya_Logo.png
לוגו פיס.jpg

דברי ברכה

"מתפקידנו לטפח את החיבור בין עתידנו למורשתנו, שהיא מקור גאוותנו"

תושבות ותושבים יקרים,

 

לפני קרוב למאה שנים הגיעו ראשוני המתיישבים החלוצים להרצליה. הם הגיעו עם חלום. חלום הציונות, עבודת האדמה ויצירת קהילה חזקה, ולא נרתעו מהקשיים שעמדו בדרכם. התקופה בה הרצליה עיצבה את פניה הייתה כרוכה בחבלי לידה של מדינה ועם.  מיזם התיעוד "האוטוגרפרס" בהרצליה, באדיבות מפעל הפיס, מעניק לנו הצצה ייחודית אל ההיסטוריה המרתקת והענפה של עירנו באמצעות סיפוריהם של תושבי המקום הוותיקים, שהשאירו את חותמם בפעילויות ובלבבות האנשים. נוכחנו לגלות את עוצמת התערוכה המעוררת השראה, שהעניקה במה לסיפורי הוותיקים המתועדים בה ומרגשת כל מי שנחשף אליה.

כמי שנולד וגדל בהרצליה, הזיכרונות על המושבה החקלאית מוקפת חולות, הפרעות והמלחמות שגבו מחיר כבד וחיי הקהילה המתפתחים, הם חלק מהווייתי שלי. כמו אז כך גם כיום - הרצליה ממשיכה לעורר השראה בתושביה ומובילה משפחות לנטוע בה את ביתן. את החיבור בין עתידנו למורשתנו, שהיא מקור גאוותנו, מתפקידנו לטפח, ולכן אני רואה במיזם האוטוגרפרס, פרויקט חשוב שנותן מקום של כבוד ומחזק את ותיקי העיר כמו גם הקשר בין הדורות. 

את הליך התיעוד הובילו בהצלחה רבה אומני האזור המוכשרים, מכל שכבות הגיל, מתחומי הצילום והכתיבה. תוצריהם היפים חושפים בפני הציבור הרחב, בייחוד בפני הדור הצעיר, את הדרך הארוכה שעשינו מימיה הראשונים של הרצליה ועד לעיר התוססת שהיא היום.

תודתי לכל העוסקים במלאכה, ראשית לוותיקי העיר על תרומתם והנכונות לספר את סיפורם ולשתף אותנו, לצלמים והכותבים האיכותיים על ההשקעה והתיעוד, ולאגף השירותים החברתיים על הובלת המיזם לצד צוות מיזם 'האוטוגרפרס' של עמותת 'להשאיר חותם', אשר פעלו יחד ויצרו תוצרים מרהיבים. 

 שלכם,

משה פדלון,

ראש העיר הרצליה

דבר ראש העיר

2022

2021

סיפורים
Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png

עקבו אחרינו

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

 © The Autographers |  כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם 

blue background

הצטרפו למסע שמשאיר חותם

עקבו אחרינו

תודה רבה! נחזור אליך בהקדם

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

טלפון: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם ומיזם The Autographers

bottom of page