top of page
קו חוף 2 צילום_ עופר תליו.JPG

צילום: עופר תליו

להשאיר חותם בחוף הכרמל

דברי ברכה

מיזם התיעוד ״האוטוגרפרס״ בחוף הכרמל, המתקיים באדיבות מפעל הפיס, מעניק לנו הצצה ייחודית אל ההיסטוריה המרתקת והעשירה שלנו באמצעות סיפוריהם של ותיקי וותיקות המועצה. בתקופה זו, כאשר כולנו מתמודדים עם מציאות חדשה בצל נגיף הקורונה, אני רואה במיזם פרויקט חשוב שנותן מקום של כבוד ומחזק את החיבור הבינדורי. מיזם זה הוא חלק מהפעילות שלנו לשימור המורשת המקומית, שהיא מקור גאוותנו.


בפרויקט נאגדו סיפורים מרתקים של חלוצים וחלוצות אשר השאירו את חותמם באבנים ובבניינים, בהקמת מוסדות ופעילויות, ובלבבות האנשים. חקלאים וחקלאיות, אנשי ונשות חינוך, ספורט ותרבות שהותירו את חותמם לא רק במועצה שלנו, היפה בארץ, אלא במדינתנו כולה. כבן המועצה שגדל והתחנך כאן, חלק מהדמויות מוכרות לי היטב ואף עיצבו את חיי שלי. כיף גדול לחזור דרך מיזם זה אל זיכרונותיי ולראות לא רק את הטוב שהיה לנו בעבר, אלא גם את הטוב שיש לנו בהווה ולהבין את הדרך הארוכה שעשינו מתחילת התיישבותם פה ועד היום.
 

בתהליך התיעוד השתתפו אומני האזור המוכשרים, מכל שכבות הגיל, מתחומי הצילום והכתיבה. תוצריהם היפים חושפים בפני הציבור הרחב, בייחוד בפני הדור הצעיר, את ההיסטוריה הענפה של אזורנו עוד מתקופת המנדט הבריטי, והפסיפס האנושי הייחודי שחיי בו.


תודתי לכל העוסקים במלאכה, לוותיקי המועצה על תרומתם לפיתוח האזור והנכונות לספר את סיפורם ולשתף אותנו, לצלמים והכותבים האיכותיים על ההשקעה והתיעוד, למחלקה לשירותים חברתיים ולצוות מיזם האוטוגרפרס שיצרו יחד תוצרים מרהיבים.


שלכם,
אסיף איזק
ראש מועצה אזורית חוף הכרמל

1.png
דברי ברכה
הקדמה

הקדמה

״האוטוגרפרס״ הוא מיזם אומנות תיעודי בינלאומי המפגיש בין אומנים לבין עדים למאורעות היסטוריים. התערוכה הנודדת משקפת את ההיסטוריה דרך עיניהם של האנשים שחוו אותה באמצעות אומנים מוכשרים שתעדו אותם. בכך היא מחברת בין הדורות, הקהילות והתרבויות השונות באזור.

התרגשנו להגיע עם מיזם האוטוגרפרס למועצה האזורית חוף הכרמל. יופיו של האזור לא נופל מיופיים הפנימי של תושביו – החלוצים והחלוצות שראו בשדות הנושקים לרצועת החוף את עתידם ובנו שם את ביתם. הסיפורים שתועדו במיזם מהווים רק מקצת מהסיפורים המופלאים שיש למייסדיו. ועם זאת, גם אלו שסופרו חושפים את האתגרים הגדולים שעמדו בפני המתיישבים הראשונים.

״לא היה לנו זמן לפחד״ סיפרה לנו לוחמת הפלמ״ח תרזה כרמי, ממייסדי קיבוץ נחשולים. על אף מגוון היישובים, לכל המתועדים בתערוכה זו יש קווים משותפים ואחידים: האהבה והחיבור העז לאזור שאותו עזרו לפתח, לאוויר הצח המהול במליחות הים ולנופים המרהיבים והשלווים. כולם כאחד מדגישים את הקשר והחיבור זה לזה ולקהילה אשר כל אחד מהם תרם להיווצרותה, ואשר הם חלק בלתי נפרד ממנה. ״אנחנו אף פעם לא לבד כאן״ סיפרה יהודית קינגסברג, שורדת שואה מקיבוץ החותרים.

במהלך מסע התיעוד נפעמנו לגלות כיצד תחושת השייכות מעצימה את בני הדור שחלקו איבד את משפחתו, נדד מארץ מולדתו ונטע את שורשיו מחדש באדמת ארץ ישראל. מיזם האוטוגרפרס מקווה להוות מצע לשיח מעמיק, באמצעות החזרת הסיפור של העדים במפגש של פנים אל פנים, אל הקהילה.

בתערוכה זו יש מקום וכבוד לעבר ולמורשת, אך גם רוח רעננה עם מבט קדימה דרך עיני היוצרים. אני מודה למשתתפים שחלקו את סיפורם האישי ולמתעדים ששיקפו אותו ברגישות וביצירתיות. המסע הזה היה מרגש לכולנו, אך אין בליבי ספק שזוהי רק תחילתו ושהקשרים שנרקמו ימשיכו להעמיק את שורשיהם.

בברכה,
קרן-אור רוזנבאום
מייסדת ״האוטוגרפרס״

לוגו מועצה אזורית חוףה כרמל.jpg

תודה לשותפים שלנו:

לוגו פיס.jpg
שותפים

2022

2021

סיפורים
Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png

עקבו אחרינו

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

 © The Autographers |  כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם 

blue background

הצטרפו למסע שמשאיר חותם

עקבו אחרינו

תודה רבה! נחזור אליך בהקדם

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

טלפון: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם ומיזם The Autographers

bottom of page