top of page
אלונה_קרני_גלמן.JPG

צילום: אלונה קרני גלמן

להשאיר חותם בחדרה
סיפורה של שכונת בית אליעזר

הקדמה

העיר חדרה חרטה על דגלה את קידום המעורבות של הגיל השלישי במרחב העירוני והמחלקה לאזרחים ותיקים מקפידה לאמץ ולקדם תוכניות חדשניות התורמות לכך. במסגרת זו אנו שמחים על שיתוף הפעולה זו השנה השנייה עם ה'אוטוגרפרס' , מיזם אומנות תיעודי בינלאומי המפגיש בין אומנים לבין עדים למאורעות היסטוריים. המיזם המשותף משקף את ההיסטוריה דרך עיניהם של האנשים שחוו אותה באמצעות אומנים מוכשרים שמתעדים אותם, והשנה התמקד בשכונת בית אליעזר, מהוותיקות והגדולות בין שכונות חדרה, אשר הפכה לאחת מאבני הדרך בהתפתחות העיר.

השכונה, שקרויה על שמו של אליעזר קפלן, ששימש כשר האוצר הראשון של מדינת ישראל, נוסדה בשנת 1950 ביוזמה של ההסתדרות, כשכונת פועלים.   מייסדי בית אליעזר היו עולים מתימןמרוקו ורומניה, אשר ראו בשכונה הזדמנות לבנות בה את ביתם, משפחתם ועתידם. רבים מהם נותרו לחיות בה עד היום לצד דורות ההמשך. 

הוותיקים מספרים כי  בתחילה נבנו בתים עם חצרות גדולות הכוללות משק עזר והאווירה הייתה דומה לזו שבקיבוץ. בהמשך הורחבה השכונה ועם כל גל עלייה, נוסף לשכונה רובד קהילתי נוסף. תחילה נבנו בה שכונת נווה אליעזר ובשנת 1973 "שיכון יוגוסלבי" שהורכב מבתים מתועשים שהובאו מיוגוסלביה. בשנות ה-90, בעקבות גל העלייה הגדול מברית המועצות נבנתה שכונה המכונה "בית אליעזר החדשה". באזור זה נבחרו לשמות הרחובות שמות משפחות מייסדי חדרה, כביטוי לכבוד העמוק למורשת ולעבר. הקשר הזה בין מה שהיה לבין מה שמתפתח, הוא שמייחד את המקום ותושביו.

מיזם זה בא להאיר את חלקם של הוותיקים אשר בנו בשכונת בית אליעזר את חייהם, עיצבו את אופייה ותרמו להתפתחותה.  כל המתועדים הותירו חותם בלבבות רבים, וכולם מעידים על כך שזהותם קשורה בחדרה ולמען עתידה תמיד פעלו.

תוצרי המסע שלנו בשבילי הזיכרונות, מעניקים מקום וכבוד לעבר ולמורשת, אך גם רוח רעננה עם מבט קדימה דרך עיני היוצרים. דרך תוצריו האומנותיים המציגים את סיפורי הותיקים, נחזק את הקשר הבינדורי בשכונה ובעיר ונדגיש את תרומת וחשיבות הגיל השלישי בחיינו.

אני מבקשת להודות לכל השותפים במיזם - ראשית למתועדים ששיתפו בחייהם, לכותבים והצלמים המוכשרים, לצוות המחלקה לאזרחים ותיקים,  למתנ"ס בית אליעזר, לעמותה למען הקשיש, למינהלת בית אליעזר שבשיתוף עם האוטוגרפרס הובילו את המיזם.

 

בברכה,

רויטל פוקס

מנהלת מחלקת אזרחים ותיקים עיריית חדרה

1.png
אודות
שותפים
לוגו חדרה.jpg
לוגו פיס.jpg

תודה לשותפים שלנו:

דברי ברכה

שכונת בית אליעזר, מהוותיקות בעיר חדרה, נוסדה בתחילתה כשכונת פועלים. עם השנים משכה אליה השכונה עולים מארצות שונות שיצרו יחד קהילה חזקה, ושלא נרתעו מהקשיים שעמדו בדרכם. כיום השכונה מהווה אחת מאבני הייסוד שעיצבו את זהותה של חדרה, עיר שטובלת בטבע ירוק.

מיזם התיעוד ״האוטוגרפרס״ שפועל זו הפעם השנייה בעירנו באדיבות מפעל הפיס, מעניק לנו הצצה ייחודית אל ההיסטוריה המרתקת והענפה של שכונת בית אליעזר באמצעות סיפוריהם של תושביה הוותיקים, שהשאירו את חותמם בפעילויות ובלבבות האנשים. 

נוכחנו לגלות את עוצמת התערוכה המעוררת השראה, שהעניקה במה לסיפורי הוותיקים המתועדים בה ומרגשת כל מי שנחשף אליה. הסיפורים על הילדות וההתבגרות בשכונה שמעצבת את פניה בצל התפתחות המדינה, שופכים אור על ימים תמימים בהם הסתפקו במועט וחיו בשמחה ובאחדות. כמו בעבר כך גם כיום - השכונה צברה על צביונה הייחודי שטובל בטבע, וממשיכה לעורר השראה ושלווה בתושביה ומובילה משפחות לנטוע בה את ביתן. את החיבור בין עתידנו למורשתנו, שהיא מקור גאוותנו, מתפקידנו לטפח, ולכן אני רואה במיזם האוטוגרפרס פרויקט חשוב, שנותן מקום של כבוד ומחזק את ותיקי העיר כמו גם הקשר בין הדורות.

את הליך התיעוד הובילו בהצלחה רבה אומני האזור המוכשרים, מכל שכבות הגיל, מתחומי הצילום והכתיבה. תוצריהם היפים חושפים בפני הציבור הרחב, בייחוד בפני הדור הצעיר, את הדרך הארוכה שעשינו מימיה הראשונים של השכונה ועד היום.

תודתי לכל העוסקים במלאכה, ראשית לוותיקי העיר על תרומתם והנכונות לספר את סיפורם ולשתף אותנו, לצלמים והכותבים האיכותיים על ההשקעה והתיעוד, ולמחלקה לאזרחים ותיקים על הובלת המיזם לצד צוות מיזם ״האוטוגרפרס״ אשר פעלו יחד ויצרו תוצרים מרהיבים.

ניר בן חיים

מ"מ ראש העיר בפועל

דבר ראש העיר
WhatsApp Image 2022-05-09 at 17.42.32.jpeg
סיפורים
Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png

עקבו אחרינו

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

 © The Autographers |  כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם 

blue background

הצטרפו למסע שמשאיר חותם

עקבו אחרינו

תודה רבה! נחזור אליך בהקדם

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

טלפון: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם ומיזם The Autographers

bottom of page