תמונת כריכה ראשית.JPG

להשאיר חותם
באור יהודה

הקדמה

"מיזם זה בא להאיר את חלקם של הוותיקים באור יהודה אשר עיצבו את אופייה"

ה'אוטוגרפרס' הוא מיזם אומנות תיעודי בינלאומי המפגיש בין אומנים לבין עדים למאורעות היסטוריים. התערוכה הנודדת משקפת את ההיסטוריה דרך עיניהם של האנשים שחוו אותה באמצעות אומנים מוכשרים שמתעדים אותם. בכך היא מחברת בין הדורות, הקהילות והתרבויות השונות בעיר.

התרגשנו להגיע בפעם הראשונה לאור יהודה ולגלות את המסע שעברה. המטוסים החגים מעל שמי העיר הסמוכה לנתב"ג, מסמלים יותר מכל את החופש וההזדמנויות שהעיר ידעה לנצל ובזכותם להתפתח משכונות השיכונים והצריפים שהיוו את התחלתה. ובכל זאת, משהו בעיר נותר תמים וצנוע, ובמידה רבה נאמן לתכונות של תושביה. "כולם כאן מכירים את כולם", הם מיטבים לספר, "וכולם גאים בהצלחות של אחד אחד מאיתנו". הסולידריות ואהבת האדם הזו היא שאיחדה את תושביה של אור יהודה, לצאת יחד ולעודד במשחקי השבת את האחים חייק, שהפכו לאגדת כדורגל, והיא זו ששימשה כהשראה לשיר "אלוהים נתן לך במתנה", שכתב תושב העיר המשורר דוד חלפון. חלפון גם היטיב לתאר את אהבת תושבי אור יהודה לעירם, בשיר שכתב "אור יהודה - את לי אור". זוהי זכות עבורנו להאיר את חלקם של הוותיקים אשר בנו בעיר את חייהם, עיצבו את אופייה ותרמו להתפתחותה.  כל המתועדים הותירו חותם בלבבות רבים, וכולם מעידים על כך שזהותם קשורה באור יהודה ולמען עתידה תמיד פעלו.

תוצרי המסע שלנו בשבילי הזיכרונות, מעניקים מקום וכבוד לעבר ולמורשת, אך גם רוח רעננה עם מבט קדימה דרך עיני היוצרים. המסע הזה היה מרגש לכולנו, אך אין בליבי ספק, שזוהי רק תחילתו והקשרים שנרקמו ימשיכו להעמיק את שורשיהם.

1.png
 
 
לוגו אור יהודה.jpg

תודה לשותפים שלנו:

לוגו פיס.jpg

דברי ראש העיר

"בעיני יש חשיבות רבה להוקיר את המורשת והעבר של עירנו"
ליאת.jpg

מיזם "האוטוגרפרס" המתקיים באדיבותו הרבה של מפעל הפיס, מספק לנו חלון לעשייתם רבת השנים של אנשים ותיקים בשלל תחומים שונים ומגוונים. סיפורה של אור יהודה הוא סיפורה של האנשים שבחרו להקים בה את ביתם ולהקדיש למענה את חייהם. מיזם זה בא להעניק במה לאותם אנשים בתערוכה מעוררת השראה שמרגשת כל מי שנחשף אליה.

הסיפורים על הילדות וההתבגרות בעיר שמעצבת את פניה בצל התפתחות המדינה, שופכים אור על ימים תמימים בהם הסתפקו במועט וחיו בשמחה ובאחדות. כמו בעבר כך גם כיום - אור יהודה שמרה על צביונה הייחודי שטובל בטבע, וממשיכה לעורר השראה ושלווה בתושביה ומובילה משפחות לנטוע בה את ביתן. את החיבור בין עתידנו למורשתנו, שהיא מקור גאוותנו, מתפקידנו לטפח, ולכן אני רואה במיזם האוטוגרפרס פרויקט חשוב שנותן מקום של כבוד ומחזק את ותיקי העיר כמו גם הקשר בין הדורות.

את הליך התיעוד הובילו בהצלחה רבה אומני האזור המוכשרים, מכל שכבות הגיל, מתחומי הצילום והכתיבה. תוצריהם היפים חושפים בפני הציבור הרחב, בייחוד בפני הדור הצעיר, את הדרך הארוכה שעשינו מימיה הראשונים של העיר ועד היום.

תודתי לכל העוסקים במלאכה, ראשית לוותיקי העיר על תרומתם והנכונות לספר את סיפורם ולשתף אותנו, לצלמים והכותבים האיכותיים על ההשקעה והתיעוד, ולמחלקת משאבי קהילה באגף שח"ק על הובלת המיזם לצד צוות מיזם 'האוטוגרפרס' אשר פעלו יחד ויצרו תוצרים מרהיבים.

 

בברכה,

ליאת שוחט

ראש עיריית אור יהודה

 
 
Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png

עקבו אחרינו

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

 © The Autographers |  כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם