top of page
יוקנעם רחפן --3.jpg

צילום: אלונה קרני גלמן

להשאיר חותם ביקנעם

הקדמה

הכול זה עניין של חזון. 
 

במאה ה-19, כשהגיעו ראשוני המתיישבים לאזור שופע ביצות, הם ידעו שבכוחם להפיח את השממה. אליהם הצטרפו בהמשך עוד רבים שהאמינו, ביניהם הברון רוטשילד, שיחד המשיכו לפתח את המקום ואת עתידם בו. חלוצי "אם המושבות" שהפכה לימים לעיר – פתח תקווה, עוד בטרם קמה מדינת ישראל, הגשימו את חזונם. 

 

התרגשנו להגיע עם מיזם 'להשאיר חותם' בפעם הראשונה לפתח תקווה ולגלות דרך ותיקיה את אוצרותיה ההיסטוריים.  'להשאיר חותם' הוא מיזם אומנות תיעודי בינלאומי המפגיש בין אומנים לבין עדים למאורעות היסטוריים. התערוכה הנודדת משקפת את ההיסטוריה דרך עיניהם של האנשים שחוו אותה באמצעות אומנים מוכשרים שמתעדים אותם. בכך היא מחברת בין הדורות, הקהילות והתרבויות השונות בעיר. 

 

לפתח־תקווה מקום חשוב בהיסטוריה של התפתחות היישוב היהודי, בהיותה מקום מעבר לעולים, במיוחד לבני העלייה השנייה שממנה התפזרו לכל רחבי הארץ. אנשי תנועת העבודה ראו בפתח־תקווה את מרכזם, ובה נוסדו תנועות "הפועל הצעיר" ו"אחדות העבודה". ממושבה חקלאית הפכה לעיר תוססת, החמישית בגודלה בישראל. עד היום פתח תקווה מפיחה השראה בתושביה, ממש כפי באותם מתיישבים חלוצים ראשונים. 

 

במסע התיעודי שלנו הכרנו את סיפורי משפחות המייסדים דרך דורות ההמשך שהמשיכו לגור בה ולטעת את שורשיהם, ושחותמם מורגש בכל פינה בעיר, בין אם בשם של רחוב, בית ספר, בית כנסת ובים אם במקום קהילתי אחר שסייעו לבנות. לצידם נחשפנו לסיפורי מלחמה של אנשי הגנה ופלמ"ח שסיכנו את חייהם. הכרנו אנשים שכל הוויתם היא נתינה לקהילה, אנשי ספורט, מוסיקה, חינוך ורוח, אשר הותירו חותם בלבבות רבים. כולם מעידים על כך שזהותם קשורה בפתח תקווה ולמען עתידה תמיד פעלו, וניכר כי מי שנולד או בחר בפתח תקווה כביתו, לא יכול לעזוב אותה לעולם.

 

תוצרי המסע שלנו בשבילי הזיכרונות, מעניקים מקום וכבוד לעבר ולמורשת, אך גם רוח רעננה עם מבט קדימה דרך עיני היוצרים. המסע הזה היה מרגש לכולנו, אך אין בליבי ספק, שזוהי רק תחילתו ושהקשרים שנרקמו ימשיכו להעמיק את שורשיהם. 


 

בברכה,

קרן-אור רוזנבאום

מייסדת 'להשאיר חותם'

1.png
אודות
שותפים
לוגו פיס.jpg

תודה לשותפים שלנו:

דברי ברכה

תושבות ותושבים יקרים,


מיזם התיעוד "האוטוגרפרס" ביקנעם, באדיבות מפעל הפיס, מעניק לנו הצצה ייחודית אל ההיסטוריה המרתקת והענפה של עירנו באמצעות סיפוריהם של תושבי המקום הוותיקים. 

 

אני רואה במיזם האוטוגרפרס פרויקט חשוב שנותן מקום של כבוד ומחזק את ותיקי העיר כמו גם הקשר בין הדורות. נוכחנו לגלות את עוצמת התערוכה המעוררת השראה, שהעניקה במה לסיפורי הוותיקים המתועדים בה ומרגשת כל מי שנחשף אליה. מיזם זה הוא חלק מהפעילות שלנו לשימור המורשת המקומית, שהיא מקור גאוותנו.

 

בספר זה נאגדו סיפורים מרתקים מעברה של יקנעם, אנשים שהשאירו את חותמם בפעילויות ובלבבות האנשים. אנשי עשייה, תרבות ורוח שתרמו להתפתחות הפיזית והרוחנית של העיר ותושביה. כמי שגדל במעברת יקנעם אני שותף לזיכרונותיהם על ימיה הראשונים וגאה בדרך שעשינו עד היום.

 

את הליך התיעוד הובילו בהצלחה רבה אומני האזור המוכשרים, מכל שכבות הגיל, מתחומי הצילום והכתיבה. תוצריהם היפים חושפים בפני הציבור הרחב, בייחוד בפני הדור הצעיר, את הדרך הארוכה שעשינו מימיה הראשונים של יקנעם כעיר מעברות, עד לעיר התוססת שהיא היום.

 

תודתי לכל העוסקים במלאכה, ראשית לוותיקי העיר על תרומתם והנכונות לספר את סיפורם ולשתף אותנו, לצלמים והכותבים האיכותיים על ההשקעה והתיעוד ולצוות מיזם 'האוטוגרפרס' של עמותת 'להשאיר חותם', אשר פעלו יחד ויצרו תוצרים מרהיבים. 

 

שלכם,

סימון אלפסי

ראש עיריית יקנעם

דבר ראש העיר
סיפורים
Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png

עקבו אחרינו

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

 © The Autographers |  כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם 

blue background

הצטרפו למסע שמשאיר חותם

עקבו אחרינו

תודה רבה! נחזור אליך בהקדם

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

טלפון: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם ומיזם The Autographers

bottom of page