top of page
DJI_0063_(4).jpg

להשאיר חותם בעמק הירדן

הקדמה

האוטוגרפרס הוא מיזם אומנות תיעודי בינלאומי המפגיש בין אומנים לבין עדים למאורעות היסטוריים. התערוכה הנודדת משקפת את ההיסטוריה דרך עיניהם של האנשים שחוו אותה באמצעות אומנים מוכשרים שתעדו אותם. בכך היא מחברת בין הדורות, הקהילות והתרבויות השונות.


התרגשנו מאד כשהמיזם הגיע לראשונה לעמק הירדן, בשל יופיו של העמק, הכנרת הקסומה והתחושה שאנו נמצאים במקום שהוא טבורה של המדינה. בכל פסע שאנו פוסעים אנו שומעים את פעמי ההיסטוריה של התיישבות היהודית שפרחה כאן לאורך השנים, וכל ליטוף של משב רוח מזכיר לנו תמונות של העמק שחלקן חלפו ואינן עוד.


המיזם במועצה האזורית עמק הירדן, ערש ההתיישבות הקיבוצית, מקום בו נוסדה ה"הגנה" ורחל המשוררת כתבה את שיריה, היה מרתק. כמו העמק, הדמויות שתועדו והמתעדים בני האזור, יצרו פסיפס אנושי מרגש.
החזרת המפגש של "פנים אל פנים" אל הווי הקהילה על מנת להוות מצע לשיחה מעמיקה בין שכנים, בין תושבים, עם אורחים מזדמנים הוא מה שמיזם האוטוגרפרס מאמין בו. זכינו להכיר אנשים שכל אחד מהם הוא אגדה מופלאה בפני עצמו. בנים ובנות לדור נפילים שהתהלכו במקום, עוד בימים שהמקום התנהל כמו "במערב הפרוע", כפי שהיטיב לתאר זאת דוד בן ישי מבית זרע, שהיה בעברו נוטר ושומר גבולות. בין המתועדים יש מי ששמרו על סליקים (מחסני נשק), בנו ישובים, לחמו במלחמות ישראל, הגנו על הגבולות. לצד סיפורי המלחמה ניכר גם מחיר השכול והמסירות למדינה שאין לה גבול, ביחד עם תחושת האופטימיות. תכונות נאצלות אלו הן אבני היסוד של המדינה.


"הצלם הוא ההיסטוריון המודרני", כתב כאן האומן עמיר בוחניק ואני מאמצת את מילותיו לליבי. הצילומים היפיפיים שבספר זה מנציחים רגעים חולפים של אנשים המעוררים בנו השראה ורצון לבנות עתיד טוב יותר, עתיד שלמענו הם נתנו את חייהם. "למען המולדת מקדישים את החיים", אמר רם טיבי, לוחם בצה"ל וניצול שואה שתועד במיזם. משפט שחזר על עצמו בווריאציות שונות בפי כל המתועדים. התוצר של המסע התיעודי שלנו בעמק הירדן
הוא שיר הלל למורשת המקומית – שהיא למעשה מורשת לאומית של מדינת ישראל כולה. אני מודה לצלמים ולכותבים המוכשרים שיצאו איתנו למסע התיעודי ויצרו תוצרים מרהיבים מאין כמותם, למתועדים ששיתפו איתנו מההיסטוריה הפרטית שלהם, למועצה אזורית עמק הירדן שאימצה את המיזם לחיקה ולמפעל הפיס שסייע במימונו.


כולי תקווה שנשוב לכאן בקרוב במסע נוסף להמשך חשיפת האוצרות ההיסטוריים הרבים שטמונים כאן, ואין כוונתי לאלו הטמונים באדמה כי אם לאוצר היקר ביותר: לאנשים עצמם, תושבי העמק המופלא הזה.

בברכה,

קרן-אור רוזנבאום

מייסדת ה״אוטוגרפרס״

1.png
אודות
שותפים
עמק הירדן.png

תודה לשותפים שלנו:

לוגו פיס.jpg

דברי ברכה

ברוכות וברוכים הבאים לתערוכת האוטוגרפרס בעמק הירדן!


היה זה המשורר יעקב אורלנד שכתב את המילים הנפלאות:


״הָיוּ לֵילוֹת, אֲנִי אוֹתָם זוֹכֶרֶת,
אֲנִי אוֹתָם עַד סוֹף יָמַי אֶשָּׂא,
בַּמִּשְׁעוֹלִים בֵּין דְּגַנְיָה לְכִנֶּרֶת,
עָמְדָה עֶגְלַת חַיַּי הָעֲמוּסָה״.

 

ואכן, כבר למעלה ממאה שנים שעגלת חיינו כאן בעמק הירדן, מסביב לכנרת, מלאה וגדושה בעשייה ויצירה. למעלה ממאה שנים שבהן חיים בתוכנו אנשי רוח ומעש, חולמים ומגשימים, הוגים ויוצרים.
מיזם ״האוטוגרפרס״ המתקיים באדיבותו הרבה של מפעל הפיס, מספק לנו חלון לעשייתם רבת השנים של אותם אנשים בשלל תחומים שונים ומגוונים: מפיסול ועד חקלאות, מציור ועד ארכיאולוגיה, בהגנה על המולדת והדאגה לביטחונה ועוד ועוד.


פירות המיזם המוצגים לפניכם הם תולדה על עבודה ממושכת בה נטלו חלק אמנים רבים תושבי האזור ומחוצה לו, בני כל הגילים, מי בצילום ומי בכתיבה ותיעוד. מיזם ״האוטוגרפרס״נולד תחת הרצון להשאיר חותם, הן של המתעד והן של איש העדות המתועד ומכאן שמו. חותמן של העבודות ילווה את קהילת עמק הירדן לשנים רבות ומהווה תעודת הוקרה והערכה לכל מי שנטלו בו חלק.

 

בימים אלה בהם אנו קולטים ביישובי המועצה עשרות רבות של משפחות צעירות, מקרוב ומרחוק, מוטלת החובה על כולנו לסייע בשילובן בקהילה ולפתוח בפניהן צוהר ליופיו וייחודו של המקום בו אנו חיים. מיזם ״האוטוגרפרס״ מצטרף לשלל פעולות ולעשייה רבה, שתכליתן להפוך את העבר המפואר של ותיקי עמק הירדן לתשתית שתבטיח את פריחתו ושגשוגו העתידי. אני מבקש להודות מכאן באופן אישי לכל מי שנטלו חלק בפרויקט, לאומנים ולמתועדים, לצוות המחלקה לתרבות של המועצה האזורית על הובלתו משלב הרעיון ועד לשלב המעשה והצגת התערוכה בשיתוף צוות האוטוגרפרס.


בברכה,
עידן גרינבאום
ראש המועצה האזורית עמק הירדן

דבר ראש העיר
סיפורים
Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png

עקבו אחרינו

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

 © The Autographers |  כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם 

blue background

הצטרפו למסע שמשאיר חותם

עקבו אחרינו

תודה רבה! נחזור אליך בהקדם

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

טלפון: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם ומיזם The Autographers

bottom of page