top of page
רחפן נס ציונה1.jpg

גיבורי מלחמת העולם השנייה – נס ציונה

הקדמה

מלחמת העולם השנייה פרצה באירופה בשנת 1939 ומחתה כמחצית מאוכלוסיית היהודים. חלקם נשלחו למחנות ריכוז, הוסתרו ביערות, חיו תחת זהות בדויה, הסתתרו ביערות, סייעו לכוחות הפרטיזנים ונאבקו לשרוד. בשיתוף עיריית נס-ציונה יצאנו במסע תיעודי בעקבות סיפורם של גיבורי מלחמת העולם השנייה מצדדיה השונים. פגשנו במי שהיו אז ילדים וילדות, נערים ונערות, ואשר בחרו לבנות את חייהם בישראל ובעיר נס-ציונה. הם ביקשו לשתף בזיכרונותיהם את הדור הצעיר ולהעביר את המסר על אהבתם למדינה הזו, שאינה דבר של מה בכך עבורם. 

העדויות הן קשות. למרות שהמתועדים עברו את המלחמה במקומות שונים, כולם כאחד מספרים על רעב, קור, ייאוש, שנאה, אובדן ופחד. הם מספרים כיצד העורף הפך לחזית הסופגת הפצצות. חלקם איבדו אם או אב, ומצאו את עצמם לבדם. מתוך רגעים אלו עולה גם ניצוץ של אנושיות, של עזרה ותקווה. יצר הישרדות שפעם בליבם עורר תקווה לבנות חיים חדשים וטובים יותר. תקווה שהפכה למציאות כשעלו לישראל. בין המתועדים, אנשים שנושקים לגיל מאה, וזיכרונם הצלול מעורר השראה. התוצר המרגש הזה בא לשתף את העדות האישית שלהם על המאורע ההיסטורי, ומתאר את הגבורה שמתגלה בשעת קושי והתקווה שהייתה בליבם ליום בו המלחמה תיפסק. הם הגיבורים שלנו. 

האוטוגרפרס (The Autographers) הוא מיזם תיעוד אומנותי בינלאומי שמטרתו חיבור הקהילה להיסטוריה הייחודית שלה. שיתוף סיפורם האישי הוא חובתנו המוסרית. "לזכור ולא לשכוח", כך עולה מכל אחד מהמתועדים. "זו צוואתנו", הם מדגישים. "זו שליחות להעביר את הסיפורים האלו לדור הבא, להישאר עם עיניים פקוחות ולזכור את אשר איבדנו". 

אנו מודים למתועדים ששיתפו אותנו מההיסטוריה הפרטית שלהם, למתעדים המוכשרים ולמתרגמים שעזרו לגשר על הבדלי השפות.

בברכה, 

קרן־אור רוזנבאום

מייסדת ״האוטוגרפרס״

תודה לשותפים שלנו

לוגו עמית חדש 2016.jpg
לוגו נס ציונה.jfif
mifaal hapais_games_2018.jpg

דברי ברכה

מיזם "האוטוגרפרס", מעניק לנו הצצה ייחודית אל ההיסטוריה הכואבת של מלחמת העולם השנייה והפעם עם זרקור לשורדי השואה, שהיו אז בחלקם רק ילדים. בבגרותם בחרו לבנות את חייהם בנס-ציונה, ובבחינות רבות הם 'היסטוריה מהלכת'. התוצרים אוגדו לתערוכת  'גיבורי מלחמת העלם השנייה' שמרגשת כל מי שנחשף אליה ושתגיע לדור הצעיר בעירנו. 

זוהי חובתנו המוסרית לשתף את סיפורי המתועדים, לזכור את המחיר שגבתה מלחמת העולם השנייה מהעולם בכלל ומהקהילה היהודית בפרט ולהנחיל ערכים של הוקרת הגבורה והסולידריות זה לזו.  מיזם זה מהווה גם ההזדמנות לעלות על נס את הוותיקים החיים בעיר, אלו ששרדו את הזוועות, לחמו בצבאות ובמחתרות, ואלו שהיו בעורף כמו שורדי מצור לנינגרד ושרדו בזכות תושייה, סולידיות ותקווה.

 

בתקופה זו, עת אנו מתמודדים עם מציאות חדשה בצל הקורונה, אני רואה חשיבות רבה במיזם זה שנותן מקום של כבוד לגיבורים אלו בעירנו. תודתי לכל העוסקים במלאכה, בראש ובראשונה - למתועדים על תרומתם והנכונות לשתף בסיפורם,  לאגף הרווחה והשירותים החברתיים אשר הובילו את המיזם לצד צוות 'האוטוגרפרס' , אשר יחד יצרו תוצרים מרהיבים שהשאירו חותם בלב כולנו.

 

שלכם,

שמואל בוקסר

ראש עיריית נס ציונה

Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png
blue background

הצטרפו למסע שמשאיר חותם

עקבו אחרינו

תודה רבה! נחזור אליך בהקדם

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

טלפון: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם ומיזם The Autographers

bottom of page