top of page
כפולה אחרונה בספר (הציטוט על גבי הגלים).jpg

להשאיר חותם בחדרה: שכונת נווה חיים

דברי ברכה

מיזם ״האוטוגרפרס״ מספק לנו חלון הצצה לעשייתם רבת השנים של האזרחיות והאזרחים הוותיקים בתחומים שונים ומגוונים. פירות המיזם, המוצגים לפניכם, הם תולדה של עבודה ממושכת שבה לקחו חלק אומנים רבים תושבי האזור ומחוצה לו, בני כל הגילים, מי בצילום ומי בכתיבה ותיעוד. המיזם נולד מתוך הרצון להשאיר חותם, הן של המתעד והן של איש העדות המתועד, ומכאן שמו. חותמן של העבודות ילווה את קהילת חדרה לשנים רבות ומהווה תעודת הוקרה והערכה לכל מי שנטלו בו חלק.

לא בכדי זו השנה השלישית שהמיזם פועל בעירנו, והפעם בחרנו להקדיש את המיזם לוותיקי שכונת נווה חיים. מיזם זה בא להאיר את סיפורם של הוותיקים והוותיקות אשר בנו בשכונת נווה חיים את חייהם, עיצבו את אופיה ותרמו להתפתחותה. כל המתועדים והמתועדות הותירו חותם בלבבות רבים, וכולם מעידים על כך שזהותם קשורה בחדרה ולמען עתידה תמיד פעלו. יש חשיבות רבה בהוקרת המורשת והעבר של השכונה עוד בטרם הפכה חדרה לעיר, דבר שמוביל אותנו להעריך את הדרך שעשינו עד הלום. 

 

בימים אלה שבהם העיר בתנופת צמיחה ואנו קולטים משפחות צעירות מקרוב ומרחוק, מוטלת על כולנו החובה לסייע בשילובן בקהילה ולפתוח בפניהן צוהר ליופיו ולייחודו של המקום שבו אנו חיים. מיזם ״האוטוגרפרס״ מצטרף לשלל פעולות ולעשייה רבה של עיריית חדרה, שתכליתן להפוך את העבר החם של השכונה הוותיקה לתשתית שתבטיח את פריחת העיר ושגשוגה העתידי, ובכך לשמר את אווירת המשפחתיות הקיימת כאן, בין הישן לחדש.

אני מבקש להודות באופן אישי לכל מי שלקחו חלק בפרויקט, לאומנים ולמתועדים, למפעל הפיס על הסיוע ולצוות המחלקה לאזרחים ותיקים באגף הרווחה והשירותים החברתיים על הובלת המיזם משלב הרעיון ועד לשלב המעשה והצגת התערוכה, בשיתוף צוות ״האוטוגרפרס״.

בברכה,

ניר בן חיים

ראש עיריית חדרה בפועל

1.png

תושבות ותושבים יקרים! 

אני שמחה מאוד להשיק את התערוכה המרהיבה "להשאיר חותם בנווה חיים". במרכז התערוכה נמצאות יצירות מרתקות שמשקפות את ההיסטוריה והתרבות של ותיקי שכונת נווה חיים, שכונת מגוריי. 

תערוכת זו מספקת הצצה לסיפורים מרגשים ומופלאים של ותיקי השכונה, והיא הזדמנות נהדרת לחקור ולגלות את עברנו, ולהתרשם ולהתרגש מהיופי האנושי הנמצא כיום סביבנו. 

התערוכה היא יוזמה מרגשת שהובילה המחלקה לאזרחים ותיקים באגף הרווחה בשיתוף מיזם ״האוטוגרפרס״, והיא מביאה לידי ביטוי את האהבה לאומנות ולקהילה המקומית גם יחד. על היצירות המרהיבות המוצגות כאן לפניכם עמלו רבות אומני השכונה והעיר חדרה, שעשו זאת בהתנדבות, השקעה ואהבה רבה.

בברכה,

זיוה הימברג

מנכ"לית העירייה 

1.png

העיר חדרה חרטה על דגלה את קידום המעורבות של הגיל השלישי במרחב העירוני, והאגף לאזרחים ותיקים מקפיד לאמץ ולקדם תוכניות חדשניות התורמות לכך. במסגרת זו אנו שמחים על שיתוף הפעולה זו הפעם השלישית עם ״האוטוגרפרס״, מיזם אומנות תיעודי בינלאומי המפגיש בין אומנים לבין עדים למאורעות היסטוריים. המיזם המשותף משקף את ההיסטוריה דרך עיניהם של האנשים שחוו אותה, באמצעות אומנים מוכשרים שמתעדים אותם, והשנה התמקד בשכונת נווה חיים, מהוותיקות והגדולות בין שכונות חדרה אשר הפכה לאחת מאבני הדרך בהתפתחות העיר.

 

השכונה הקרויה על שם חיים ארלוזורוב, איש תנועת העבודה שנרצח בשנת 1933, הוקמה לאור הצורך שזיהתה מועצת פועלי חדרה לשכן פועלים מחדרה שהתקשו למצוא מגורים במושבה. 500 דונם נרכשו למטרה זו, וב־1935 השכונה הוקמה ונרשמה כאגודה שיתופית. ב־1936 נכנסו המתיישבים הראשונים שקודם לכן גרו בצריפים, לבתיהם שנבנו עבורם.

 

חלק ממתועדי תערוכה זו הם בניהם ובנותיהם של המשפחות המייסדות, וזוכרים לספר על ילדות בצל הטבע, בלי כבישים סלולים, ומוסדות כמו מגדל המים המיתולוגי, גן הילדים, בית הספר והקולנוע שהיה פעיל עד שלהי שנות ה־50. הוותיקים מספרים כי בתחילה נבנו בתים עם חצרות גדולות הכוללות משק עזר, והאווירה הייתה דומה לזו שבקיבוץ. בהמשך הורחבה השכונה, ועם כל גל עלייה נוסף לה עוד רובד קהילתי. לאורך כל השנים עיצבה השכונה את אופיה כמקום קהילתי שבו השכנים הם למעשה משפחה. "כולנו חיינו באותם התנאים", הם נזכרים בגעגוע לימים של פשטות ותום.

 

מיזם זה בא להאיר את חלקם של הוותיקים אשר בנו בשכונת נווה חיים את חייהם, עיצבו את אופיה ותרמו להתפתחותה. כל המתועדים הותירו חותם בלבבות רבים, וכולם מעידים על כך שזהותם קשורה בחדרה ולמען עתידה תמיד פעלו. תודתנו העמוקה לוותיקים אשר שיתפו בזיכרונות חייהם, למתעדים המוכשרים, למיזם האוטוגרפרס שפועל בשותפות עמוקה איתנו, ולמפעל הפיס על הסיוע במימון.

 

תוצרי המסע שלנו בשבילי הזיכרונות מעניקים מקום וכבוד לעבר ולמורשת, אך גם רוח רעננה עם מבט קדימה דרך עיני היוצרים. המסע הזה היה מרגש לכולנו, אך אין בליבי ספק, שזוהי רק תחילתו ושהקשרים שנרקמו ימשיכו להעמיק את שורשיהם.


 

בברכה,

רויטל פוקס

מנהלת אגף אזרחים ותיקים עיריית חדרה

1.png
אודות
שותפים

תודה לשותפים שלנו:

משרד רווחה.png
לוגו עמותה קשישים.png
לוגו מתנסים.jpg
לוגו חדרה.jpg
לוגו פיס.jpg
דבר ראש העיר
סיפורים
Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png

עקבו אחרינו

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

 © The Autographers |  כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם 

blue background

הצטרפו למסע שמשאיר חותם

עקבו אחרינו

תודה רבה! נחזור אליך בהקדם

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

טלפון: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם ומיזם The Autographers

bottom of page