top of page

להשאיר חותם
בפרדס חנה-כרכור

הקדמה

האוטוגרפרס הוא מיזם אומנות תיעודי בינלאומי המפגיש בין אומנים לבין עדים למאורעות היסטוריים. התערוכה הנודדת משקפת את ההיסטוריה דרך עיניהם של האנשים שחוו אותה באמצעות אומנים מוכשרים שמתעדים אותם. בכך היא מחברת בין הדורות, הקהילות והתרבויות השונות בעיר.


התרגשנו להגיע בפעם הראשונה לפרדס חנה ולגלות את המסע שעברה, מחלקות האדמה הראשונות שעיבדו חלוצי המתיישבים בעבודה קשה, דרך שדרות הדקלים ופרדסי ההדרים שנטעו, ועד קליטת העלייה וקיבוץ הגלויות שנאסף במושבה החקלאית המתפתחת. פגשנו את מלכה סולומוביץ, שהגיעה לכרכור לאחר תלאות המלחמה, והחיים שבנתה כאן מהווים ניצחון, עבורה ועבור הדורות הבאים; את שלמה אבני שגדל ב״עיר התפוחים״ במרוקו, והיה לראש המועצה הדתית בפרדס חנה; את חיה זיגל, שהייתה חלוצה בתחום הגריאטריה בארץ, ובתם של חלוצים ששרדו את מאורעות 1929 בירושלים והגיעו לפרדס חנה להתחיל בה חיים חדשים, ועוד רבים ורבות שסיפוריהם נשזרו בהתפתחות המושבה. ״היינו ילדים של כפר״, הם מספרים, ומדגישים את האחווה והערבות ההדדית שסביבן חונכו וגדלו.


זוהי זכות עבורנו להאיר את חלקם של הוותיקים אשר בנו במושבה את חייהם, עיצבו את אופייה ותרמו להתפתחותה. כל המתועדים הותירו חותם בלבבות רבים, וכולם מעידים על כך שזהותם קשורה בפרדס חנה ולמען עתידה תמיד פעלו.


תוצרי המסע שלנו בשבילי הזיכרונות, מעניקים מקום של כבוד לעבר ולמורשת, אך גם רוח רעננה עם מבט קדימה דרך עיני היוצרים. המסע הזה היה מרגש לכולנו, אך אין בליבי ספק שזוהי רק תחילתו, ושהקשרים שנרקמו ימשיכו להעמיק את שורשיהם.

בהערכה רבה,
קרן־אור רוזנבאום
מייסדת ״האוטוגרפרס״

1.png
אודות
logo2020.png

תודה לשותפים שלנו:

לוגו פיס.jpg
שותפים
"זו חובתנו המוסרית לשתף את סיפורי המתועדים"

סיפורה של פרדס חנה הוא סיפורם של האנשים שבחרו להקים בה את ביתם ולהקדיש למענה את חייהם. מיזם זה מעניק במה לאותם אנשים, בתערוכה שמתעדת את כל אותם סיפורי חיים מעוררי השראה ומלאי דמיון ורגש.


הסיפורים על הילדות וההתבגרות במושבה שמעצבת את פניה בצל התפתחות המדינה, שופכים אור על ימים תמימים שבהם הסתפקו במועט וחיו בשמחה ובערבות הדדית. כמו בעבר כך גם כיום – פרדס חנה שמרה על צביונה הייחודי הטובל בטבע ובפרדסים, וממשיכה להשרות שלווה על תושביה ולמשוך משפחות חדשות לנטוע בה את ביתן. את החיבור בין עתידנו למורשתנו, שהיא מקור גאוותנו, מתפקידנו לטפח, ולכן אני רואה במיזם האוטוגרפרס פרויקט חשוב שנותן מקום של כבוד ומחזק את ותיקי העיר כמו גם את הקשר בין הדורות.

 

את הליך התיעוד הובילו בהצלחה רבה אומני האזור המוכשרים מכל שכבות הגיל, מתחומי הצילום והכתיבה. תוצריהם היפים חושפים בפני הציבור הרחב, בייחוד בפני הדור הצעיר, את הדרך הארוכה שעשינו מימיה הראשונים של פרדס חנה ועד היום.


תודתי לכל העוסקים במלאכה, ראשית לוותיקי העיר על תרומתם והנכונות לספר את סיפורם ולשתף אותנו, שנית לצלמים והכותבים האיכותיים על ההשקעה והתיעוד, וכמובן למחלקת משאבי קהילה באגף שח"ק על הובלת המיזם לצד צוות מיזם "האוטוגרפרס" אשר פעלו יחד ויצרו תוצרים מרהיבים.

שלכם,
הגר פרי יגור
ראש המועצה המקומית פרדס חנה־כרכור

דבר ראש העיר

דברי ברכה

סיפורים
Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png

עקבו אחרינו

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

 © The Autographers |  כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם 

blue background

הצטרפו למסע שמשאיר חותם

עקבו אחרינו

תודה רבה! נחזור אליך בהקדם

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

טלפון: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם ומיזם The Autographers

bottom of page