top of page
בתים.jpg

להשאיר חותם בבת ים

הקדמה

מלחמת העולם השנייה פרצה באירופה בשנת 1939 ומחתה כמחצית מאוכלוסיית היהודים. חלקם נשלחו למחנות ריכוז, הוסתרו ביערות,  נלחמו עם הפרטיזנים, הצטרפו לצבאות כוחות הברית או שרדו את מצור כלנינגרד, במהלכו נפטרו 750,000 איש מרעב.

בעוד העדויות מהשואה תועדו בצורה נרחבת, הציבור הישראלי התוודע לווטרנים הגיבורים בעיקר הודות לגלי העלייה ארצה בשנות ה-90', עם התפרקות ברית המועצות לשעבר ופריצת מסך הברזל. מכיוון שרובם לא דיברו עברית, סיפורם לא נחשף בקרב הציבור הישראלי. בשיתוף עיריית בת-ים יצאנו במסע תיעודי בעקבות סיפורם של גיבורי מלחמת העולם השנייה מצדדיה השונים. פגשנו במי שהיו אז ילדים וילדות, נערים ונערות, ושכיום בחרו לבנות את חייהם בישראל ובעיר בת ים וביקשו לשתף בזיכרונותיהם את הדור הצעיר. 

העדויות הן קשות. למרות שהמתועדים עברו את המלחמה במקומות שונים, כולם כאחד מספרים על רעב, קור, ייאוש, שנאה, אובדן ופחד. הם מספרים כיצד העורף הפך לחזית הסופגת הפצצות. חלקם איבדו אם או אב, ומצאו את עצמם לבדם. מתוך רגעים אלו עולה גם ניצוץ של אנושיות, של עזרה ותקווה. יצר הישרדות שפעם בליבם עורר תקווה לבנות חיים חדשים וטובים יותר. תקווה שהפכה למציאות כשעלו לישראל. בין המתועדים, אנשים שחצו את גיל מאה, וזיכרונם הצלול מעורר השראה.

התוצר המרגש הזה בא לשתף את העדות האישית שלהם על המאורע ההיסטורי, ומתאר את הגבורה שמתגלה בשעת קושי והתקווה שהייתה בליבם ליום בו המלחמה תיפסק.  הם הגיבורים שלנו.

האוטוגרפרס (The Autographers ) הוא מיזם תיעוד אומנותי בינלאומי שמטרתו חיבור הקהילה להיסטוריה הייחודית שלה. שיתוף סיפורם האישי הוא חובתנו מוסרית. "לזכור ולא לשכוח", כך עולה מכל אחד מהמתועדים. "זו צוואתנו", הם מדגישים. "זו שליחות להעביר את הסיפורים האלו לדור הבא, להישאר עם עיניים פקוחות ולזכור את אשר איבדנו". 

אנו מודים למתועדים ששיתפו אתנו מההיסטוריה הפרטית שלהם, למתעדים המוכשרים ולמתורגמים שעזרו לגשר על הבדלי השפות.

1.png
אודות
שותפים

תודה לשותפים שלנו:

יהיה-בסדר-6.png
1200px-Coat_of_arms_of_Bat-Yam.svg.png

דברי ברכה

 

מיזם "האוטוגרפרס", מעניק לנו הצצה ייחודית אל ההיסטוריה הכואבת של מלחמת העולם השנייה והפעם עם זרקור למגוון צדדיה: שורדי שואה, פרטיזנים ושורדי המצור הצבאי על העיר לנינגרד בברית המועצות. מצור שגבה את חייהם של למעלה מ-750,000 איש במשך כשנתיים. המתועדים שהיו אז בחלקם רק ילדים, בחרו לבנות את חייהם בבת ים ובבחינות רבות הם 'היסטוריה מהלכת'.

 

בתקופה זו, עת אנו מתמודדים עם מציאות חדשה בצל הקורונה, אני רואה חשיבות רבה במיזם זה שנותן מקום של כבוד לגיבורים אלו בעירנו. התוצרים אוגדו לתערוכת  'גיבורי מלחמת העלם השנייה' שמרגשת כל מי שנחשף אליה ושתגיע לדור הצעיר בעירנו. זוהי חובתנו המוסרית לשתף את סיפורי המתועדים, לזכור את המחיר שגבתה מלחמת העולם השנייה מהעולם בכלל ומהקהילה היהודית בפרט ולהנחיל ערכים של הוקרת הגבורה והסולידריות זה לזו.  מיזם זה מהווה גם ההזדמנות לעלות על נס את הוותיקים החיים בעיר, אלו ששרדו את הזוועות, לחמו בצבאות ובמחתרות, ואלו שהיו בעורף כמו שורדי מצור לנינגרד ושרדו בזכות תושייה, סולידיות ותקווה.

 

תודתי לכל העוסקים במלאכה, בראש ובראשונה - למתועדים על תרומתם והנכונות לשתף בסיפורם,  לאגף הרווחה והשירותים החברתיים אשר הובילו את המיזם לצד צוות 'האוטוגרפרס' באדיבות מפעל הפיס. יחד יצרו תוצרים מרהיבים שהשאירו חותם בלב כולנו.

 

שלכם,

צביקה ברוט

ראש עיריית בת-ים

דבר ראש העיר
סיפורים
Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png

עקבו אחרינו

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

 © The Autographers |  כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם 

blue background

הצטרפו למסע שמשאיר חותם

עקבו אחרינו

תודה רבה! נחזור אליך בהקדם

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

טלפון: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם ומיזם The Autographers

bottom of page