top of page
ReuvenRap10.jpg

זיכרונות בנימינה        

צילום: ראובן הפ

הקדמה

"מיזם זה חוגג את סיפורה של בנימינה דרך אנשיה"

האוטוגרפרס הוא מיזם אומנות תיעודי בינלאומי המפגיש בין אומנים לבין עדים למאורעות היסטוריים. התערוכה הנודדת משקפת את ההיסטוריה דרך עיניהם של האנשים שחוו אותה באמצעות אומנים מוכשרים שמתעדים אותם. בכך היא מחברת בין הדורות, הקהילות והתרבויות השונות בעיר.

 

שמחנו להגיע בפעם הראשונה עם המיזם לבנימינה, שחוגגת מאה שנה. לציון המאורע יצאנו במסע תיעודי שבמהלכו הכרנו את התפתחות המושבה דרך הוותיקים והוותיקות שנטעו בה את שורשיהם. מהימים שבהם חקלאות הייתה לחם אפם ועד היום, שמרה המושבה על הערכים הייחודיים לה: אחווה וערבות הדדית. אלו עלו בסיפוריהם של כל המתועדים בתערוכה זו. אך לא רק בסיפורים. בקרב המתעדים היו מי שתיעדו את הוריהם או קרובי משפחתם, והראו איך הסיפור המשפחתי מוסיף עוד פן לפסיפס הקהילתי של בנימינה.

 

 המושבה שהקים הברון רוטשילד הותירה את חותמה במורשת של מדינתנו כולה. שירים וסיפורים נכתבו על בנימינה, ולא בכדי. המקום מעורר השראה לא רק בתושביו, אלא גם במי שעובר בה כתחנת מסע בדרכו. רבים גרו במעברה בבנימינה, ומדי יום מאות עוברים בה בתחנת הרכבת, אותו מקום שהכירה היטב נגה אור בילדותה בזכות אביה שהיה מנהל התחנה. סיפורה של בנימינה ממשיך להיכתב על ידי דור העתיד, ומיזם זה בא לתת בידם את הכלים להביט קדימה, אך בעיקר לא לשכוח את הדרך הארוכה שעבר המקום.

 

זוהי זכות עבורנו להאיר את חלקם של הוותיקים אשר בנו במושבה את חייהם, עיצבו את אופייה ותרמו להתפתחותה. תוצרי המסע שלנו בשבילי הזיכרונות מעניקים מקום של כבוד לעבר ולמורשת, אך גם רוח רעננה עם מבט קדימה דרך עיני היוצרים. המסע הזה היה מרגש לכולנו, אך אין בליבי ספק שזוהי רק תחילתו, ושהקשרים שנרקמו ימשיכו להעמיק את שורשיהם.

 

בהערכה רבה,

קרן־אור רוזנבאום

מייסדת ״האוטוגרפרס״

1.png
אודות
שותפים

תודה לשותפים שלנו:

משרד רווחה.png
לוגו משרד הרווחה.png
לוגו נבחר.png
לוגו בנימינה.png
לוגו פיס.jpg

דברי ברכה

תושבות ותושבים יקרים,

 

לפני מאה שנה, ב-1922, נוסדה בנימינה, בידי בנים של עולי העלייה הראשונה ממושבות האזור ועולי העלייה השלישית שהגיעו הנה ביוזמת פקידות הברון דה רוטשילד. ציון דרך זה בזמן הוא הזדמנות לחגוג את מורשתה של בנימינה, מורשת שהיא חלק מסיפורנו הקהילתי המשותף.

זהו סיפורם של האנשים שבחרו להקים ליד הרכבת ולמרגלות הכרמל את ביתם ולהקדיש את חייהם להתיישבות יהודית בארץ ישראל.

מיזם זה מעניק במה לאנשים אלו בתערוכה המתעדת את כל סיפורי החיים מעוררי ההשראה ומלאי הדמיון והרגש שלהם.

 

הסיפורים על הילדות וההתבגרות במושבה שמעצבת את פניה בצל התפתחות המדינה, שופכים אור על ימים תמימים שבהם הסתפקו במועט וחיו על העבודה ובערבות הדדית. כמו בעבר כך גם כיום – צביונה הייחודי של בנימינה הטובלת בטבע ובפרדסים, ממשיך להשרות שלווה על תושביה ולמשוך משפחות חדשות לנטוע בה את ביתן. את החיבור בין מורשתנו לעתידנו מתפקידנו לטפח, ולכן אני רואה במיזם ה"אוטוגרפרס" פרויקט חשוב שנותן מקום של כבוד ומחזק את ותיקי היישוב כמו גם את הקשר בין הדורות.

משנה תוקף קיבל הפרויקט השנה בהולכם של שניים ממשתתפיו כאשר לשמחתי הספיק לתעדם ולהנציח את מורשתם.

 

את הליך התיעוד הובילו בהצלחה רבה אומני האזור המוכשרים מכל שכבות הגיל, מתחומי הצילום והכתיבה. תוצריהם המרשימים חושפים בפני הציבור הרחב, ובייחוד בפני הדור הצעיר, את הדרך הארוכה שעשתה קהילת בנימינה מימיה הראשונים במאה הקודמת ועד היום.

 

תודתי לכל העוסקים במלאכה.

ראשית לכל לוותיקי המושבה שנעתרו לספר את סיפורם ולשתף אותנו במורשתם.

שנית לצלמים והכותבים האיכותיים על ההשקעה והתיעוד, ולמחלקה לשירותים חברתיים ואגף חק"ר על הובלת המיזם לצד צוות מיזם 'האוטוגרפרס', ולמשרד הרווחה ומפעל הפיס על הסיוע במימון המיזם.

 

הם עשו היסטוריה ואנחנו מנציחים אותה לעתיד.

 

חג מאה שמח בנימינה.

 

איתי ויסברג

ראש המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה

דבר ראש העיר
סיפורים
Asset%201%D7%A8%D7%A7%D7%A2_edited.png
Gold logo.png

עקבו אחרינו

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

 © The Autographers |  כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם 

blue background

הצטרפו למסע שמשאיר חותם

עקבו אחרינו

תודה רבה! נחזור אליך בהקדם

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

טלפון: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© כל הזכויות שמורות לעמותת להשאיר חותם ומיזם The Autographers

bottom of page