top of page
DSC_1653.JPG

אריה טל

למנהיגות נולד

1.png

כתיבה: איתנה שר שלום

"אם יש לך רצון, מטרה וחזון, אף אחד לא יעצור אותך", זה המוטו שמלווה את חייו של אריה טל. לאורך חייו אמרו לו הוריו, "אתה עוד תהיה ראש העיר", אך אריה, הילד שגדל במעברת טירת כרמל, מעולם לא כיוון את עצמו לתפקיד. מדי פעם הוא מהרהר בינו לבין עצמו בחיוך, וחושב שאם אמו הייתה יכולה לחזות בהצלחתו היא ודאי הייתה אומרת: "טוב ששמעת בקולי, תראה לאיזה הישגים גדולים הגעת".

חייו של אריה ניווטו אותו לתפקידו, ומשנבחר היה לו חזון ברור אותו פעל להגשים. יכולת הלחימה כנראה עברה אליו בגנים מאביו, עליו סיפר, שבאחד הימים חמק לאניית מסע בדרכה מתוניס לארה"ב, וזאת כדי לסייע כלכלית למשפחתו. בהיעדר אשרת כניסה לארה"ב הוא התחבא בסירת הצלה, והימאים שהתיידדו אתו הגניבו אותו לארה"ב. שם למד שפות ונגינה והתפרנס מאגרוף. מלחמת העולם השנייה החזירה את אביו לתוניס – אז הכיר את אמו של אריה, התחתן ובנה משפחה. בחורף 1950, אריה בן ה-5, עלה עם משפחתו הישר למעברת טירת כרמל. הם מעולם לא הסתכלו לאחור על החיים הנוחים שהשאירו שם. "האמנו שאין לנו מדינה אחרת ועם מה שיש – נצליח". המשפחה התגוררה באוהל, ללא רצפת בטון, כשמי הגשמים זורמים מתחת לרגליהם וזוחלים רבים ואפילו נחשים היו אורחים קבועים באוהל המשפחתי. אמו של אריה הייתה בעלת תפקיד משמעותי בחיי הקהילה בתוניס בתקופה של טרום העלייה לארץ ישראל, ובעלת תרומה רבה אף יותר לקהילה של המעברה. התנהלותה שימשה לו כמודל ולימדה אותו כיצד יש להתגבר על מהמורות וקשיים, ויכולת זו היא חלק מסוד הצלחתו עד היום.
אריה השתוקק ללמוד בבסמ"ת בחיפה, אך לא היה באפשרות הוריו לשלם את שכר הלימוד, ולכן התפשר על פנימיית חיל האוויר בטכני, שם התבלט לחיוב. הוא היה למכונאי מטוסים מוטס מצטיין, ונבחר ללוות את צוות האוויר שנסע לצרפת כדי להשמיש את המטוסים שהצבא קיבל מממשלת גרמניה. בהמשך התבקש על ידי אל"מ דני שפירא – טייס הניסוי של חיל האוויר, להיות חלק מצוות נבחר להטסת מטוסו של עזר ויצמן מצרפת. "זה היה מטוס מקרטע והמשימה נראתה בלתי אפשרית ואף מסכנת חיים", הוא נזכר. במקביל לשירותו השלים את בחינות הבגרות בהצלחה, יצא לקורס קצינים והתקדם בסולם הדרגות והתפקידים בחיל האוויר. אריה לחם במלחמות ישראל, ממלחמת ששת הימים ועד שהשתחרר מהשירות הצבאי בתחילת שנות ה-90'. בסיום הפרק הצבאי בחייו, קיבל פניות רבות מהציבור לבוא ולעמוד בראשות עיריית טירת כרמל. מצויד בברכת הדרך מהפיקוד הצבאי ובזכות המורשת שהנחילו לו הוריו, יצא לדרך החדשה. בשנת 1993 התמודד על רשות העיר וזכה. מאז, פרט להפסקה של מספר שנים, הוא משמש כראש העיר הנבחר של המקום אליו הגיעה משפחתו לפני כ- 70 שנה ושאותו לא עזב. "טירת כרמל טבועה במסלול חיי ונתנה לי את ההשראה והכוח לפרוץ הלאה, להאמין בעצמי וליישם את כל החלומות שלי עבור העיר. היום כשאני מתבונן על התפתחות טירת כרמל, אני מבין שהחלום הפך למציאות".

בחייו ובפעילותו הונע תמיד על ידי נחישותו להצלחה ופעולותיו לצמצום פערים חברתיים. "אני רוצה שלדור העתיד כאן יהיו תנאי התחלה טובים יותר משהיו לנו, כדי שיוכלו להגיע להישגים הרבה יותר טובים. אני רוצה לתת להם את ההזדמנויות, כדי ששום דבר לא יעצור אותם". אריה משקיע המון בחינוך טכנולוגי ומדעי ומספר: "במפגש עם תלמידי בית ספר נכנסתי לשיעור פיסיקה והוקסמתי. אמרתי להם : 'ברגע שתובילו בתחומי המדע והטכנולוגיה, אתם תובילו את עתיד המדינה".

"כשאני מסתכל על מה שהתפתח מהעיר, אני אומר שהחלום הוא כבר המציאות"

אריה טל

creators
Gold logo.png
blue background

Join the journey

that leaves a mark

Follow us

Thank you! We will get back to you soon

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Contact

Phone: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© All rights reserved to the association to leave a mark and venture The Autographers

bottom of page