top of page

רוז׳ה מזל טוב

מחלום למציאות

1.png

צילום: רונית בר גיל

כתיבה: חן חיימוביץ׳

רוז'ה מזל טוב נולד בשנת 1932 בפריז. במהלך מלחמת העולם השנייה אימו הצליחה להסתיר אותו מהנאצים והוא שרד את המלחמה במחבוא. כשהיה בן 16 הוקמה מדינת ישראל. רוז׳ה רצה מאוד לעלות אליה, אך אימו, שניצלה ממחנות הריכוז ואיבדה את מרבית משפחתה בשואה, החליטה להישאר בצרפת והמתינה לחדשות אודות גורלם של קרוביה בתקווה שהם בין הניצולים. לצערם הגדול, רוז׳ה ואחותו היו המשפחה היחידה שנותרה לה, ועל כן נשארו מאוחדים עם אימם בצרפת עוד שנים רבות. לימים הצליחו לדלות מידע על גורלם המר של יתר בני המשפחה, ביניהם אב המשפחה ואחות נוספת: האב נשאר במחנה הריכוז דראנסי עד 42׳, עקבותיו לא אותרו מאז. אחותו שרדה את מחנות ההשמדה ואף צעדה בצעדת המוות אך היא מתה מטיפוס זמן קצר אחרי תום המלחמה.

השנים חלפו, ולאחר המתנה ארוכה, בשנת 1989 החליט רוז׳ה להגשים את חלום העלייה יחד עם אשתו אותה הכיר בצרפת, עלה לישראל והתיישב בקיסריה. עם הגעתו, ליבו נקשר מיד קשר עמוק עם המקום. "מיד ידענו שזו הבחירה הנכונה. פה חגגתי את בר המצווה שלי שלא יכולתי לחגוג בגיל 13 בגלל המלחמה, ופה התחתנתי פעם נוספת והפעם בחתונה דתית. יש לי בקיסריה זכרונות שלא יימחו לעולם״.
אבן דרך בחייו היא פעילותו למען הקמת בית כנסת בקיסריה. עם הרוח הציונית וההבנה העמוקה שחשוב שיהיה מקום לממש בו את מצוות היהדות, ועל אחת כמה וכמה על אדמת המדינה שהחייתה את הקיום היהודי בעוד הוא נרמס תחת אכזריות נוראה בעולם, הקים רוז'ה ביחד עם עוד מספר אנשים עמותה שמטרתה להקים בית כנסת במקום. תקופה ארוכה עסקו בבניית בית הכנסת, שהפך לסיפור הצלחה של ממש. ״ראשית התעסקנו במציאת רב. יחד עם ד"ר קלוד שרביט, ממייסדי העמותה, חיפשנו שטח שהוקצה לטובת הגשמת החלום. באמצעות אסיפה גדולה שקיימנו בביתו הצלחנו להסביר לאנשים את החשיבות של בית כנסת בקיסריה, גייסנו תרומות ויצאנו לדרך. יש לנו מזל".
בית הכנסת צמח, הפך להיות בית למתפללים רבים, ונגע בלבבותיהם של אנשים מכל קשת האמונה. "את תהליך בניית בית הכנסת אני שומר קרוב מאוד לליבי מפני שהוא אוצר בתוכו זיכרונות יקרים. צעד אחר צעד, הובלנו יחד את הפיכת החלום למציאות. בכל יום מחדש אני מתרגש מהמקום שבנינו".
בית הכנסת מסמל עבור רוז'ה אולי יותר מכל את השורשים העמוקים שהצמיח בישראל לאחר ההיסטוריה הכואבת של משפחתו. את פירות עשייתו והחיים שהקים כאן הוא חוגג בכל יום, כששמחה ממלאת את ליבו למראה שני הילדים שהביא לעולם עם אשתו ז"ל, חמשת נכדיהם ותשעת הנינים. "יש לנו את המזל לגור במדינה יוצאת מהכלל. למרות כל האתגרים העומדים בפנינו, אין יותר טוב מישראל".

*מקימי בית הכנסת: קרן רוטשילד, ד"ר קלוד שרביט, חיים קוסובסקי שחור, שמעון קופרברג, בנימין הרש, טוני קריסטל, ארי נוימן, גיל פרץ, יששכר מזל טוב, גד בוקובזה, ג'פרי פרידלנדר, ברוך ורות רפפורט, החברה לפיתוח קיסריה, ג'ק נאסאר, אברהם בן שמעון, בני פאביקן פרידלנדר, דוד בידרמן, יוסי שידלובסקי, ליאו גרהם, משפחת זבלודוביץ, סטנלי שטרן, ליאון רוזנברג, צ'רלס אירווינג, ארנולד המונד, עמי זרסקי, מקס שפירא, ליונל כספר, יצחק חסון, חנוך ובת שבע הנדל, אדמונד בק, מינו גרין

״בכל יום מחדש אני מתרגש מבית הכנסת שבנינו יחד״

רוז׳ה מזל טוב

creators
Gold logo.png
blue background

Join the journey

that leaves a mark

Follow us

Thank you! We will get back to you soon

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Contact

Phone: 0547-250800

TheAutographers@gmail.com

© All rights reserved to the association to leave a mark and venture The Autographers

bottom of page